XIX Cieplickie Koncerty Organowe 2021 Małgorzata P

Organy

  

Pierwsze organy dla kościoła ewangelickiego w Cieplicach zbudował w 1777 r. pochodzący z Wlenia Johann Gottlob Meinert. W 1885 przebudowy instrumentu dokonał Christian Gottlieb Schlag, który wykorzystał jednak kilka starych zachowanych głosów. Organy Schlaga miały 30 głosów, 2 manuały i pedał oraz mechaniczną trakturę gry. W 1927 roku organmistrz z Żar, Gustav Heinze, wybudował nowy instrument zachowując pierwotną późnobarokową szafę.
Tym razem projekt zakrojony był z rozmachem i zakładał 47 głosowy instrument o 3 manuałach i pedale oraz wiatrownicach stożkowych i pneumatycznej trakturze gry.
Hainze zaprojektował dyspozycję uniwersalną w duchu„Orgelbewegung”, dzięki czemu parafia zyskała instrument o charakterze koncertowym, pozwalający na wykonywanie bardzo szerokiego repertuaru. Dodatkowo organy wyposażone były w wiele urządzeń pomocniczych ułatwiających grę.
Niestety stan techniczny instrumentu po II wojnie światowej systematycznie się pogarszał, a w latach 90tych XXwieku organy były prawie zupełnie nieczynne. W 1998 roku zrodziła się idea przywrócenia organom ich dawnej świetności. Zadanie to okazało się bardzo trudne i kosztowne, ale dzięki ofiarodawcom m.in. hrabinie von Schaffgotsch, w ciągu trzech lat udało się zgromadzić potrzebne środki. Nad całością przedsięwzięcia czuwała niemiecka organizacja VEESO zajmująca się badaniem i ratowaniem śląskich organów. Prace organmistrzowskie przeprowadził Ekkehart Gross. Pierwszy koncert na odrestaurowanym instrumencie dał wrocławski organista Marek Pilch. Od 2002 roku Parafia Ewangelicka w Cieplicach i Urząd Miasta Jelenia Góra organizują cykle koncertów organowych podczas których publiczność ma okazję podziwiać ten cenny i wyjątkowy instrument.

Manuał I

Manual 2

|Manual 3

Pedal

Principal 16'
Principal 8'
Viola da Gamba 8'
Viola d'amore 8'
Hohlföte 8'

Trompete 8'

Octave 4'
Flautgedackt 4'
Gemshornquinte 3'
Terz 1 3/5'
Mixtur 5x
Cornett 3x

Bordun 16'
Flötenprincipal 8'
Gemshorn 8'
Salicional 8'
Quintatön 8'
Flöte 8'

Krummhorn 8'

Octave 4'
Spitzflöte 4'
Piccolo 2'
Nassart 2 2/3'
Zimbel 3x

Liebl. Gedackt 16'
Fugara 8'
Aeolina 8'
Vox coelestis 8'
Liebl. Gedackt 8'

Haut Bois 8'

Viola 4'
Querflöte 4'
Zartquinte 2 2/3'
Flageolett 2'
Septime 1 1/7'
Terz 1 3/5'
Zarte Mixtur 5x

Untersatz 32'
Principalbass 16'
Violon 16'
Subbass 16'
Echobass 16'

Posaune 16'

Flautbass 8'
Octavbass 8'
Octave 4'
Quintbass 10 2/3'
Pedalcornett 3x


Manualkoppel II-I                                         
Manualkoppel III-I
Manualkoppel III-II
Super III-III
Super III-II
Super III-I
Sub III-II
Pedalkoppel zu I
Pedalkoppel zu II
Pedalkoppel zu III
Generallkoppel

4 feste Kombinationen
2 freie Kombinationen
Rollschweller
Jalousieschweller II, III
Tremulant III

Zasięg klawiatur:
Manuał C-g3
Pedał C-f1